ADAPTACJA

Każde dziecko, które rozpoczyna swoją przygodę w żłobku, po raz pierwszy rozstaje się z ukochaną mamą na dłuższy okres czasu niż do tej pory. Ta nowa sytuacja zazwyczaj wzbudza w maluchu lęk, ale również reakcje korzystne dla jego rozwoju - zdziwienie i zaciekawienie. Dzięki temu dziecko potrafi szybko przejść okres adaptacji do zmienionych warunków, poznaje i przyzwyczaja się do nowego otoczenia.

Ten nowy etap życia jest oczywiście niełatwy także dla samych rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że ukochany dzidziuś przebywając w dobrze zorganizowanym żłobku, w społeczności rówieśniczej ma szansę szybko zdobywać wiedzę i uczyć się samodzielności.

Pierwsze trzy tygodnie pobytu w żłobku to okres najbardziej kluczowy dla dziecka. Maluch, przystosowując się do nowej sytuacji, właśnie wtedy zaczyna akceptować zachodzące w życiu zmiany i uczy się relacji z innymi ludźmi.

W pierwszych latach życia dziecko nie widzi świata poza rodzicami, dlatego to głównie od Państwa zależy jak długo trwa okres adaptacyjny. Warto zatem zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zagadnieniami, od których zależy prawidłowy przebieg adaptacji.


KONSEKWENCJA
Jeśli podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu uczęszczania dziecka do żłobka, to przyprowadzamy dziecko codziennie - dziecko w ten sposób szybciej przyzwyczai się do zmiany, uniknie dodatkowego lęku i traumatycznych emocji.

PLAN DNIA
Warto spróbować wyjaśnić dziecku, co je czeka w ciągu dnia i wytłumaczyć, dlaczego zostaje w żłobku na kilka godzin dziennie.

ZAUFANIE
Szczególną wagę musimy przykładać do tego, aby mówić dziecku prawdę o tym, kiedy możemy je odebrać ze żłobka. Buduje to jego zaufanie i uczy cierpliwości.

SPOKÓJ I OPANOWANIE
W tym trudnym dla dziecka okresie należy unikać pośpiechu, przychodzenia do żłobka w ostatniej chwili - zazwyczaj wywołuje to nerwową atmosferę.

ZDECYDOWANIE
Czas przebywania rodzica w szatni należy skrócić do minimum. Należy pożegnać dziecko czule, lecz stanowczo i powiedzieć, kiedy dokładnie się je odbierze (np. „jak zjesz obiadek”). Nie można pozwolić na to, aby dziecko wymuszało przedłużanie pożegnania płaczem, gdyż takie postępowanie może bardzo łatwo wejść w nawyk.

EMPATIA
Po powrocie do domu staramy się zadbać o to, by dziecko znalazło się w centrum uwagi. Najlepiej zająć go jego ulubioną zabawą, co pozwoli mu odreagować nagromadzone emocje. W okresie adaptacji do żłobka dziecko najbardziej wymaga życzliwej uwagi, wyrozumiałości i obecności rodziców.

RUTYNA I PRZYZWYCZAJENIE
Warto powtarzać codzienne czynności znane dziecku ze żłobka. Pozwoli mu to zauważyć podobieństwo z domem i sprawi, że nowe miejsce nie jest dla niego już takie obce.

Jeżeli poświęcimy naszemu maluszkowi czas, zainteresowanie i zrozumienie, dziecko zdecydowanie szybciej przyzwyczai się do nowej rzeczywistości :)